12.12.2018

Pracownik wręcza wypowiedzenie zmieniające

Wiesz już, że jako pracodawca możesz wręczyć wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy. Czy jednak możliwa jest sytuacja odwrotna? Czy Twój pracownik może złożyć takie wypowiedzenie? Spotkałam się ostatnio ze stanowiskiem, że tak, bo przecież do wypowiedzenia zmieniającego stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu definitywnym. 

Pracownik wręcza wypowiedzenie zmieniająceW mojej i nie tylko mojej ocenie, takie wypowiedzenie jest jednak niedopuszczalne. Ma to sens, bo przecież jeśli pracownikowi nie odpowiadają warunki, na jakich pracuje, może przecież rozwiązać umowę – nie może Cię zmusić do zatrudniania go na żądanych warunkach. Nie można jednak wykluczyć, że jako pracodawca w którymś momencie otrzymasz wypowiedzenie zmieniające brzmiące przykładowo: ,,poproszę o 500 zł podwyżki, bo inaczej nie przyjdę do pracy i co mi Pan zrobi”. Jak powinieneś potraktować takie pismo?

Moim zdaniem wypowiedzenie zmieniające podpisane przez pracownika trzeba ocenić  przez pryzmat przepisów o ofercie z Kodeksu cywilnego, które znajdują zastosowanie do stosunków pracy. Nie ma przeszkód, żebyś jako pracodawca ją przyjął i wówczas, na zasadzie porozumienia stron, stosunek pracy zostanie zmodyfikowany. 

Sporo zależy też od tego, jak będzie sformułowane oświadczenie pracownika. Z jednej strony możesz potraktować je jako wypowiedzenie umowy dokonane przez pracownika. Pamiętaj jednak, że nie tylko Ciebie obowiązują okresy wypowiedzenia. Jeśli więc zatrudniony nie dostanie oczekiwanej podwyżki, wskutek czego – nie czekając na upływ okresu wypowiedzenia – nie stawi się w pracy, będzie to podstawą do rozwiązania z nim stosunku pracy w trybie natychmiastowym  z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych.

Dodatkowo, możesz wówczas wysunąć roszczenie odszkodowawcze obejmujące szkody, jakie poniosłeś w związku z porzuceniem pracy (taka możliwość wynika m. in. z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 9 sierpnia 2011 r., sygn. akt I BP 3/11) – musisz jednak potrafić takie straty wykazać. Inną opcją jest potraktowanie pisma pracownika jako nieuzasadnionego rozwiązania przez umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia, które uprawnia Cię do żądania odszkodowania w wysokości pensji za okres wypowiedzenia na podstawie art. 611 Kodeksu pracy (w przypadku umowy na czas nieokreślony) – i wówczas nie musisz udowadniać wysokości poniesionej szkody, jest to więc znacznie łatwiejsze.

*****

Inne artykuły warte Twojej uwagi:

***

Zdjęcie: Toa Heftiba