05.06.2019

10 nieoczywistych powodów, dla których warto skorzystać z pomocy prawnika w sprawie sądowej.

Prawnik w sądzie.Zainspirowana poprzednim postem (Odwołanie od wypowiedzenia zmieniającego – ile to wszystko kosztuje? Część II – koszty zastępstwa procesowego), zaczęłam zastanawiam się nad powodami, dla których warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, kiedy stajesz przed widmem wszczęcia albo uczestniczenia w sprawie sądowej. Temat ten może nie jest związany bezpośrednio z wypowiedzeniem zmieniającym, ale polecam go Twojej uwadze.

Nie traktuj tego wpisu jako próby nachalnej reklamy wykonywanego przeze mnie zawodu – zaręczam, że niżej opisane kwestie są wynikiem przemyśleń opartych na codziennej praktyce.

Zaznaczam też, że nie mam tu na myśli oczywistej oczywistości – że dzięki temu lepiej/skuteczniej poprowadzisz postępowanie; chodzi o bardziej niekonwencjonalne zalety ,,zatrudnienia” radcy prawnego czy adwokata.

Udało mi się znaleźć dziesięć przyczyn (moim zdaniem całkiem sporo). Część z nich  zapewne jest Ci znana, ale niektóre być może Cię zaskoczą.

A więc, dlaczego warto skorzystać z pomocy radcy profesjonalnego pełnomocnika w sprawie sądowej? 10 powodów.

  1. Dobre przygotowanie. Kiedy masz być przesłuchiwany przed sądem, możesz poprosić o przygotowanie przez adwokata czy radcę prawnego listy przykładowych pytań, jakie padną na sali sądowej. Znaczna część znanych mi prawników zresztą sama wychodzi z taką inicjatywną. Dzięki temu czujesz się pewniej, bo mniej więcej wiesz, jakie informacje musisz sobie przypomnieć. Co więcej, jeśli wystąpienie przed sądem jest dla Ciebie źródłem dużego stresu, możesz nawet poprosić o przeprowadzenie ,,próby”.
  2. Nie musisz samodzielnie odpowiadać na pytania sądu, które może on do Ciebie kierować jako strony postępowania. Często (niestety) pytania są zadawane w dość formalnym, prawniczym języku, dlatego nie raz spotkałam się z dużym stresem u przeciwnika występującego w sprawie samodzielnie, który po prostu nie wiedział, co odpowiedzieć.
  3. Prawnik pomoże Ci oszacować koszty sprawy (o tym wpis m. in.  tu). Pamiętaj, że są one wypadkową wielu czynników i samodzielnie może być Ci trudno znaleźć wiarygodne informacje.
  4. Jeśli już o rozprawy chodzi – kiedy skorzystasz z pomocy prawnika, nie musisz uczestniczyć we wszystkich rozprawach (a wierz mi, w sprawach pracowniczych ich liczba czasem przyprawia o zawrót głowy), na których nie jesteś przesłuchiwany. Prawnik zrobi to za Ciebie. Dzięki temu oszczędzasz czas (a każdy, kto kiedykolwiek był w sądzie, wie, że spóźnienia zdarzają się często) i pieniądze (bo nie musisz odrywać się od swojej pracy).
  5. Nie martwisz się, że zapomnisz o jakimś terminie (rozprawy, na wniesienie pisma procesowego czy apelacji) – Twój prawnik zapamięta go za Ciebie. Pamiętaj, że terminy sądowe są bezlitosne – nawet najmniejsze spóźnienie sprawia, że często bezpowrotnie tracisz możliwość dokonania określonej czynności.
  6. Masz z głowy problem odpowiedniego kserowania, kompletowania i opisywania dokumentów, które przedkładasz do sądu. Oprócz tego, że – co jest oczywiste – prawnik załatwi część merytoryczną, to jeszcze wykonana za Ciebie robotę techniczną – a zdziwiłbyś się, ile czasu ona zabiera. Nie wspomnę tu o awarii drukarki zdarzającej się w najmniej sprzyjającym momencie… .
  7. Odchodzi Ci zmartwienie związane z korespondencją – nie musisz jej odbierać ani wysyłać. Odpada więc stanie na poczcie po odbiór awizo (listonosz przecież nigdy nie zastaje Cię w domu) i wysyłanie jej, a wcześniej jej sporządzanie (patrz pkt 6), pakowanie w kopertę, adresowanie i tym podobne czasochłonne czynności. Pamiętaj, że w toku procesu może zaistnieć konieczność wymiany nawet kilkunastu pism!
  8. Jeśli już jesteśmy przy poczcie – oszczędzasz na znaczkach. W znakomitej większości znanych mi kancelarii, wydatki na znaczki nie są rozliczane osobno – jest to wydatek ponoszony z wynagrodzenia pełnomocnika. Mały list polecony zwykły kosztuje obecnie 5,90 zł, a jeśli będziesz musiał wysłać ich 10, to okazuje się, że masz do zapłaty kwotę około 60 zł. Pamiętaj o tym, rozważając koszty prowadzenia sprawy proponowane przez pełnomocnika.
  9. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, pomoc prawnika świadczona na rzecz Twojej firmy jest kosztem podatkowym. Znowu więc oszczędzasz!
  10. Profesjonalni pełnomocnicy mają stały dostęp do Portalu Informacyjnego sądów powszechnych, gdzie znajdują się elektroniczne akta wielu spraw sądowych. Co prawda Ty również możesz uzyskać taki dostęp, ale musiałbyś wcześniej zarejestrować się w systemie i złożyć wizytę w odpowiednim punkcie informacyjnym, EDIT: ewentualnie dokonać weryfikacji przez system ePUAP, co wymaga Twojego czasu i zaangażowania,  Po co jest ten dostęp? Dzięki niemu np. szybciej wiesz, czy wyznaczono jakiś termin rozprawy, czy też trzeba zacząć szykować jakieś pismo – zyskujesz więc na czasie.

Zgadzasz się z powyższymi przykładami? A może przychodzą Ci do głowy inne zalety wynikające ze skorzystania z pomocy profesjonalnego pełnomocnika w sprawie sądowej? Zachęcam Cię do dzielenia się spostrzeżeniami w komentarzach.

Photo by Bill Oxford on Unsplash