12.08.2019
Zmiana umowy o pracę w urzędzie administracji publicznej.
Duża część codziennego dnia pracy upływa mi na obsłudze jednostek sektora finansów publicznych – prościej mówiąc – urzędów. Do tego, tematy ,,pracownicze” stanowią sporą część zapytań i problemów, z którymi się spotykam.
Ale do rzeczy.
Uważa się powszechnie, że praca w urzędzie ma same plusy – stałe godziny pracy, rekompensowane nadgodziny, trzynastki, nagrody, premie, wczasy pod gruszą i inne tym podobne ,,luksusy”, o jakich pracownik sektora prywatnego często może sobie tylko pomarzyć. Ponadto w podmiotach publicznych częściej funkcjonują związki zawodowe, do których przynależność w pewnych przypadkach pozwala nawet na uniknięcie to zwolnienia z pracy.
Pozostając w temacie przewodnim bloga – czy urzędnik administracji publicznej może się czuć bezpieczniej również jeśli chodzi o kwestię wypowiedzenia zmieniającego?
Jeśli więc jesteś urzędnikiem samorządowym, urzędnikiem mianowanym w urzędzie państwowym czy urzędnikiem służby cywilnej – ten artykuł bardzo Ci się przyda.
Zaznaczam, że opisuje tu przede wszystkim sytuację pracowników samorządowych na stanowiskach urzędniczych (zatrudnionych np. w urzędzie gminy), bo tego najczęściej dotyczy moja praca. Do innych grup urzędników, których sytuacja nieco się różni, odniosę się porównawczo na koniec.
Reorganizacja i co dalej …?
Wyobraźmy sobie więc, że w urzędzie administracji samorządowej (np. urzędzie gminy, powiatu, województwa) przeprowadzana jest reorganizacja (tak naprawdę główna przyczyna wypowiedzeń zmieniających).
Żeby dostosować strukturę zatrudnienia pracodawca samorządowy (inaczej, niż prywatny) może przyjąć alternatywne drogi postępowania:
- wręczyć pracownikowi ,,normalne” wypowiedzenie zmieniające, które podlega kontroli sądowej w razie odwołania się od niego (o tym, co się dzieje w następstwie odwołania m. in. tutaj),
- bez wypowiedzenia zmieniającego przenieść pracownika na inne stanowisko odpowiadające jego kwalifikacjom, ALE UWAGA, tylko wówczas, gdy ze względu na likwidację zajmowanego przez niego stanowiska nie jest możliwe dalsze jego zatrudnienie na tym stanowisku.
Takie przeniesienie:
- nie może być zaskarżone do sądu (to na korzyść pracodawcy),
- pracownik przeniesiony, zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia, jeżeli jest ono wyższe od wynagrodzenia przysługującego na nowym stanowisku przez okres 6 miesięcy (co jest wielkim plusem dla pracownika).
Co się dzieje, jeśli pracownik nie zgodzi się na przeniesienie? Ano tyle, że może być to traktowane jako odmowa wykonania polecenia służbowego i skutkować zakończeniem stosunku pracy w ogóle.
Szczególna ochrona wyłączona!
Co ciekawe w szczególności dla pracodawców, opisane powyżej przeniesienie może być zastosowane także do osób szczególnie chronionych przed wypowiedzeniem zmieniającym, a więc do:
- tzw. działacza związkowego,
- radnego,
- społecznego inspektora pracy.
Możliwość taką potwierdził Sąd Najwyższy.
Przy reorganizacji urzędu warto więc pamiętać o alternatywnej drodze i – będąc pracodawcą – rozważyć, które wyjście pozwoli racjonalniej dostosować strukturę zatrudnienia do powziętych zamierzeń.
***
Co z innymi grupami urzędniczymi?
Urzędnicy mianowani w urzędach państwowych.
W urzędach państwowych (dla przykładu urzędach wojewódzkich), w przypadku reorganizacji urzędnik mianowany również może być przeniesiony na inne stanowisko służbowe – i tak samo zachowuje on prawo wynagrodzenia w dotychczasowej wysokości przez 6 miesięcy.
Z drugiej strony, przy urzędnikach mianowanych nie do końca akceptuje się w ogóle możliwość zastosowania ,,zwykłego” wypowiedzenia zmieniającego. Co ważne, mianowany urzędnik państwowy może odwołać się od decyzji o przeniesieniu (która wypowiedzeniem zmieniającym nie jest) do kierownika urzędu nadrzędnego.
Urzędnicy służby cywilnej.
Z kolei urzędnicy służby cywilnej, w sytuacji reorganizacji urzędu w sposób uniemożliwiający ich dalsze zatrudnienie mogą być przeniesieni do innego urzędu w tej samej lub innej miejscowości na stanowisko zgodne z ich przygotowaniem zawodowym – ALE nie przysługuje im rekompensata pieniężna.
Od przeniesienia mogą jednak odwołać się do Prezesa Rady Ministrów. Z tej perspektywy ich sytuacja jest więc najmniej korzystna. W orzecznictwie przyjmuje się też, że urzędnikom służby cywilnej (w przeciwieństwie do pracowników służby cywilnej) raczej nie można zmienić warunków zatrudnienia na podstawie wypowiedzenia zmieniającego.
Jeśli masz pytania odnośnie innych grup urzędniczych, zapraszam do zadawania ich w komentarzach.
Na fotografii: Urząd Miasta Szczecin.
Źródło zdjęcia: © Mateusz War. / Wikimedia Commons /